Απίστευτο ματς μεταξύ Πανακρωτηριακού και Γιούχτα το μεσημέρι της Κυριακής στο γήπεδο των Καθιανών.

Η ομάδα του Γιώργου Κόλτζου είχε μόνον ένα στόχο και αυτός ήταν η είσοδος στα πλει-οφ ανόδου. Σε ένα παιχνίδι που, δυστυχώς, το κάλεσμα της χανιώτικης ομάδας μεσοβδόμαδα για συμμετοχή του κόσμου στο κρισιμότερο αγώνα της χρονιάς δεν έπιασε τόπο, το Ακρωτήρι στην εκπνοή του αγώνα απέσπασε το τρίποντο από τον τυπικά φαβορί Γιούχτα.

Το πρώτο γκόλ του αγώνα ήρθε μόλις στο 24ο λεπτό όταν ο Βασιλομιχελάκης έπειτα από το λάθος της άμυνας του Γιούτχτα σκόραρε, αλλά ο βοηθός Σκούτας τον υπέδειξε σε αντικανονική θέση. Έκτοτε και μέχρι την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου δεν είχαμε αξιοσημείωτες φάσεις. Στο 46’ λίγο πρίν ο κ. Σωτηριάδης στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια, η ομάδα του Ακρωτηρίου κερδίζει ένα φάουλ από αριστερά , ο Τζόρνταν εκτελεί και βρίσκει το κεφάλι του Βουρβαχάκη , ο οποίος με κεφαλιά κάνει το 1-0. Αυτή έμελλε να είναι και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ,όπως ήταν αναμενόμενο, βρήκε τον Γιούχτα να έχει το “πάνω χέρι” ασκώντας πίεση προς τα καρέ του Πανακρωτηριακού. Φάσεις ιδιαίτερες δεν δημιούργησε αλλά διατηρούσε την κατοχή και δεν επέτρεπε στον αντίπαλο να πατήσει περιοχή με κανέναν τρόπο.

Η “κυριαρχία” του Γιούχτα στο 2ο ημίχρονο έπιασε τελικά τρόπο όταν στο 90ο λεπτό ο Πλουσής ισοφάρισε. Όλα έδειχναν πως οι φιλοξενούμενοι θα έπαιρναν τον βαθμό της ισοπαλίας, ωστόσο ο Κόλτζος και οι παίκτες του είχαν άλλη γνώμη.

Έτσι, στο 95ο λεπτό με τον κ.Σωτηριάδη να έχει ήδη βάλει την σφυρίχτρα στο στόμα, ο Αναστασόπουλος με ενέργεια “coast to coast” για τους φίλους της “σπυριάρας” ,βρέθηκε στην περιοχή και με πλασέ από τη γωνιά διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Με το που η μπάλα μπήκε στο “πλεχτό” ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη στέλνοντας τον Πανακρωτηριακό στα πλεί-οφ. Οι πανηγυρισμοί διήρκησαν για αρκετή ώρα με τους πιτσιρικάδες της ακαδημίας της ομάδας να ανάβουν καπνογόνα και τους παίκτες να τους ευχαριστούν για την υποστήριξη.