Βαθμολογική “ανάσα” και αλλαγή σκηνικού στον 8ο όμιλο της Γ’Εθνικής κατηγορίας μετά την νίκη της ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ με 1-0 επι του Ηροδότου στο γήπεδο των Μουρνιών στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής. Μοναδικός σκόρερ της αναμέτρησης ο Περδικάκης σε ένα παιχνίδι με πολλή ένταση , πολλές φάσεις και γρήγορο ρυθμό.

Και τι δεν είδαμε στο σημερινό παιχνίδι! Η ομάδα του Νίκου Μαθιουδάκη κατάφερε να πάρει σπουδαία νίκη το μεσημέρι της Κυριακής(12/1) , νίκη η οποία σίγουρα χαρίζει βαθμολογική “ανάσα” και παράλληλα ενισχύει την προσπάθεια παραμονής στην κατηγορία.

Ο αγώνας, από τα πρώτα κιόλας λεπτά ήταν συναρπαστικός , καθώς μόλις το 1ο λεπτό , ο Γιάννης Μποτωνάκης , που επέστρεψε στην 11αδα έπειτα από τιμωρία, βρέθηκε στην περιοχή του Ηροδότου και με ένα δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα λίγα μέτρα άουτ. Η Χανιώτικη ομάδα έδειχνε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ,δίχως όμως, να καταφέρει να δημιουργήσει ευκαιρίες για γκολ.

Όλα αυτά συνέβαιναν , μέχρι που στο 17ο λεπτό ξανά ο Μποτωνάκης, με εναέριο σούτ βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Μήτρου, ο οποίος φάνηκε να ελέγχει αρχικά τη φάση.

Έκτοτε δεν είχαμε κάτι το αξιοσημείωτο , όμως , στο 30ο λεπτό και ενώ οι παίκτες του ΣΥΝΚΑ διαμαρτύρονταν για ένα φαόυλ που δόθηκε εις βάρος τους , η μπάλα έπαιξε γρήγορα και ο Βακράκος βρέθηκε στο ένας με έναν με τον τερματοφύκαλα των Χανιωτών, Κασαπίδη. Ωστόσο, δεν κατάφερε να σκοράρει καθώς ο Βαρδάκης , με ένα τάκλιν σχολής Φαν Νταικ, έκλεψε την μπουκιά από το στόμα του επιθετικού του Ηροδότου και η μπάλα κατέληξε κόρνερ. Η σωτήρια επέμβαση του Βαρδάκη αποτέλεσε όμως μια από τις τελευταίες στιγμές του παιχνιδιού για τον ίδιο, διότι τραυματίστηκε στην προσπάθεια του να διατηρήσει το μηδέν.

Στην θέση του πέρασε ο Περδικάκης , ο άνρθωπος που έφερε την “λύτρωση” για τους Χανιώτες στο 60ο λεπτό , με κεφαλιά έπειτα από την σέντρα του Κόλα και την τραγική έξοδο του τερματοφύλακα Μήτρου. Η ψυχολογία των παικτών του ΣΥΝΚΑ έφτασε στα ύψη μετά την επίτευξη του τέρματος , οι οποίοι βρέθηκαν δις κοντά στο δεύτερο γκόλ,με το χαμηλό σουτ του Νικόλτση να περναέι δίπλα από το δοκάρι στο 62ο λεπτό και στην αμέσως επόμενη φάση μια συρτή σέντρα του ίδιου και μια λάθος εκτίμηση του Παναγιωτάκη παρολίγο να φέρει το αυτογκόλ, ωστόσο ο Μήτρου κατάφερε να αποσοβήσει τον κίνδυνο.

Στα λεπτά που ακολούθησαν ο ρυθμός πάγωσε, το Συνκα προσπάθησε να ελέγξει το παιχνίδι αλλά ταυτόχρονα αναζητούσε και το δεύτερο γκολ για να κλειδώσει το παιχνίδι. Στο 85ο λεπτό , ήταν η σειρά του Ηροδότου να απειλήσει την εστία του Κασαπίδη, όταν ο Αμαραντίδης με “μαγική” μπαλιά βρήκε στο ύψος του πέναλτι τον Σεραφειμίδη αλλά αυτός με κοντινή κεφαλιά δεν καταφέρει να φέρει το ματς στα ίσια η καλύτερα δεν του το επέτρεψε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων που με υπερένταση κατάφερε να αποκρούσει.

Όπως ήταν αναμενόμενο, η πίεση των τελευταίων λεπτών του αγώνα προκάλεσε νεύρα και ένταση, καθώς οι βαθμοί ήταν απαραίτητοι και για τις δύο ομάδες .

Η ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ κατάφερε, παρ’ολ’αυτά, να πάρει τους πολύτιμους αυτούς τρεις βαθμούς για δεύτερη φορά φέτος εις βάρος του Ηροδότου ( είχε κερδίσει και στον πρώτο γύρο με 1-2 στο Παγκρήτιο) και να σκαρφαλώσει στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με τους Ηρακλειώτες να παραμένουν στη 3η ακόμα και μετά την σημερινή ήττα.