Με τους δύο ημιτελικούς να διεξάγονται  την ίδια ώρα (15.00)και τον Πανακρωτηριακό να πανηγυρίζει στην διαδικασία των πέναλτι, η ομάδα του Μινωταύρου ήταν αυτή που πρώτη-χρονικά- είχε πάρει ήδη το εισιτήριο για τον φετινό τελικό κυπέλλου Χανίων.

Σε ένα δυνατό παιχνίδι, όπου τόσο ο Μινώταυρος όσο και ο αντίπαλος Ίκαρος προσπάθησαν με κάθε τρόπο να στεφθούν νικητές (καθώς με την ισχύουσα νομοθεσία ο κάτοχος του κυπέλλου Χανίων συμμετέχει την επόμενη χρονιά στο κύπελλο Ελλάδας) και αυτό φάνηκε στον αγωνιστικό χώρο. Σκληρό παιχνίδι, με δυνατά μαρκαρίσματα και λιγοστές φάσεις έιναι τα στοχεία που διέκριναν τον έναν εκ των δυο ημιτελικών. Με μοναδική αξιομνημόνευτη στιγμή το γκόλ στο 33ο λεπτό από τον Δημητρίου , έπειτα από την εύστοχη απευθείας εκτέλεση φάουλ , οι ομάδες οδηγήθηκαν πρός τα αποδητήρια με τον Μινώταυρο να προηγείται με 1-0.

Τα πράγματα δεν ήταν όμως τόσο απλά για τους γηπεδούχους. Ο Ίκαρος μπήκε βελτιωμένος στο δεύτερο ημίχρονο και έμοιαζε ως την ομάδα που το ‘”ήθελε πιο πολύ”. Δημιούργησε ευκαιρίες ωστόσο δεν κατάφερε να βρει το πολυπόθητο τέρμα. Στον αντίποδα, ο Μινώταυρος που προηγείτο έδειχνε “σίγουρος” για περίπου 10 λεπτά στην επανάληψη αλλά η σιγουριά του μετατράπηκε σε άγχος καθώς όσο κυλούσε το παιχνίδι δεν κατάφερνε να σκοράρει και να “καθαρίσει” το ματς. Εν τέλει κατάφερε να περάσει στον τελικό παρά την πίεση του Ικάρου με το προαναφερθέν γκολ να είναι αρκετό. Έτσι λοιπόν, με αυτό το 1-0 ο Μινώταυρος θα βρεθεί για 18η φορά στην ιστορία του σε έναν ακόμα τελικό κυπέλλου.

Υ.Γ Αξίζει να σημειωθεί πως παρότι τα φώτα ήταν στραμμένα στο άλλο παιχνίδι μεταξύ του Απόλλωνα και του Πανακρωτηριακού για σαφείς λόγους, η προσέλευση του κόσμου στις Μουρνιές ήταν αρκετά μαζική και λόγω αυτού η αναμέτρηση θύμιζε πραγματικό ημιτελικό