Σε ένα παιχνίδι στο οποίο ξέραμε τι μας περίμενε εξαιτίας των αγωνιστικών προβλημάτων της Κέρκυρας, η ΠΑΕ Χανιά κυριάρχησε καθ’όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού παίρνοντας τη νίκη με το εμφατικό 4-0.

Η χανιώτικη ομάδα, παρά τις απουσίες παικτών καθώς επίσης και του Αλέκου Βοσνιάδη (ήταν τιμωρημένος και τα ηνία ανέλαβε ο βοηθός Ηλίας Παπαθανασίου για το σημερινό παιχνίδι) , μπήκε στο παιχνίδι με απόλυτη σοβαρότητα και επαγγελματισμό καθώς δεν ήθελε σε καμία περίπτωση να χάσει βαθμούς σε ένα “δικό” της παιχνίδι.

Το σκόρ άνοιξε στο 16ο λεπτό ο Ευριπίδης Γιάκος (πρώτο γκολ με τη φανέλα των Χανίων) έπειτα από την σέντρα του Κουσκουνά και το λάθος των αμυντικών της Κέρκυρας που δεν κατάφεραν να “καθαρίσουν” τη φάση.

Η γηπεδούχος ομάδα συνέχισε να πιέζει και βρήκε εκ νέου τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 29ο λεπτό όταν ο Ξενοφών Πάνος βρέθηκε ακάλυπτος στο ύψος του πένταλτι και με εναέριο δυνατό σουτ έκανε το 2-0 με την ασίστ να χρεώνεται στον Τάσο Δημητριάδη.

Το 3-0 ήρθε στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου με τον “κεραυνό” του Καρλίτο, ο οποίος έδειξε πολύ καλά δείγματα στο ντεμπούτο του για την τοπική ομάδα, να ακαταλήγει στο δεξί παραθυράκι του Τζαφέστα. Με το υπέρ του 3-0 , το συγκρότημα του Αλέκου Βοσνιάδη πήρε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους Κερκυραίους να μην δείχνουν σε καμία περίπτωση να μπορούν κάνουν την “έκπληξη”. Στο 54ο λεπτό ο Δημητριάδης κερδίζει ένα φάουλ στα 25 μέτρα μακριά από την εστία του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων και ο Τριανταφυλλάκος με απευθείας εκτέλεση σημείωνει το 4-0 , το οποίο θα έιναι και το τελικό σκόρ στα Περιβόλια.

Πολύ καλή η “παρθενική” εμφάνιση του Καρλίτο, ο οποίος πέρα από το γκολ πήρε πολλές πρωτοβουλιές και δημιούργησε αρκετές ευκαρίες στους συμπαίκτες του. Για άλλη μια φορά, εξαιρετική εμφάνιση από τον Πάνο, ο οποίος δεν έδειχνε να δυσκολεύεται σε κανένα χρονικό σημείο του αγώνα. Δεν εντυπωσίασαν οι Βρεττός και Κουσκουνάς σήμερα ωστόσο η γενική εικόνα της ομάδας τους θα τους κάνει να ξεχάσουν σύντομα την προσωπική τους εμφάνιση. Εκτός αποστολής λόγω τιμωρίας ήταν σήμερα οι Κουτζαβασίλης, Μουμίν και Σωτηράκος, λόγω τραυματισμού οι Καραγεώργης και Ζιαμπάρης και για να ξεκουραστούν οι Κάσσος και Τζιώρας. Για άλλη μια φορά, τα προβλήματα της Κέρκυρας ήταν εμφανή καθώς δεν κατάφεραν σε καμία περίπτωση να απειλήσουν την εστία του Λαζαρίδη.

Στο  σχετικά κρύο αυτό απόγευμα , οι λιγοστοί παρευρισκόμενοι είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν ένα παιχνίδι που έβριθε από γκολ και ευκαιρίες. Τα Χανιά,με αυτή τη νίκη “σκαρφαλώνουν” στην 3η θέση της βαθμολογίας με 28 βαθμούς μεν αλλά με αγώνα παραπάνω και πλέον στρέφουν το βλέμμα τους για την επόμενη αγωνιστική που θα βρεθούν στην Άρτα για να αντιμετωπίσουν την ΑΕ Καραισκάκη ,σε ένα από τα κρισιμότερα παιχνίδια που θα δώσει απο δω και στο εξής η χανιώτικη ομάδα.