Με δυο γκολ του Φράνκο Σεα η Παλαιόχωρα νίκησε τον μέχρι σήμερα αήττητο Απόλλωνα βρέθηκε στη δεύτερη θέση (εκμεταλλευόμενος την ήττα του Άρη) και μείωσε τη διαφορά από την κορυφή στο -2 δίνοντας νέα τροπή στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Μ.Βεργανελάκη γνώρισε την πρώτη της φετινή ήττα στο πρώταθλημα στο γήπεδο της Καντάνου , με την Παλαιόχωρα να διατηρεί το “πάνω χέρι” καθ’όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Ο πρωτοπόρος Απόλλων βρέθηκε πίσω στο σκόρ ήδη από το 26ο λεπτό όταν η σέντρα του Τσέλα από αριστερά βρήκε αρχικά το κεφάλι του Βαρουξάκη και στη συνέχεια ο Σέα με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0.

Από αυτό το σημείο οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν να “χάνονται” , αδυνατόντας να διατηρήσουν την κατοχή και πόσο μάλλον να γίνουν απειλητικοί. Η χαριστική βολή δόθηκε στο 42ο λεπτό και πάλι με τον Σέα, ο οποίος εκμεταλλευόμενος την ασυνεννοησία των Μποτωνάκη-Παγιαλάκη, “τσίμπησε” την μπάλα πριν προλάβει να διώξει ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα και με κενή εστία σημείωσετο 2-0 (μάλιστα ξεκίνησε να πανηγυρίσει πριν καλά καλά σουτάρει ο επιθετικός της Παλαιόχωρας!)

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Παλαιόχωρα συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο ελέγχοντας πλήρως το παιχνίδι ,ιδίως στα ανασταλτικά, με τους αμυντικούς την να μην δίνουν περιθώρια στον αντίπαλο να γίνει έστω και λίγο απειλητικός. Στο 60ο λεπτό ο Σέα παραλίγο να συμπληρώσει “χατ-τρικ” όμως ο Παγιαλάκης με επέμβαση από “άλλο κόσμο” διατήρησε το σκορ ως ήταν.

Η μοναδική αξιοσημείωτη στιγμή για τον Απόλλωνα ήρθε στο 89ο λεπτό έπειτα από το βαθύ πλάγιο που εκτέλεσε ο Πατελάκης από δεξιά βρήκε μόνο του στο ύψος του πέναλτυ τον Μ.Ψαράκη ο οποίος με δυνατή κεφαλιά δεν κατάφερε να μειώσει καθώς ο Χαραλαμπίδης με σπουδαία απόκρουση του είπε “οχι”.

Η σπουδαία αυτή νίκη για την Παλαιόχωρα δίνει εντελώς νέα δεδομένα στο πρωτάθλημα καθώς η ομάδα του Τάκη Διακάκη είναι πλέον σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή (-2). Σαφώς, οι παίκτες του Απόλλωνα θα θελήσουν να ξεχάσουν την σημερινή ήττα και να στρέψουν τα βλέμματα στο μάτς της επόμενης αγωνιστικής που θα βρεθούν αντιμέτωποι με τον Άρη Σούδας ,αγώνας που ίσως να κρίνει πολλά όσον αφορά την ανάδειξη του πρωταθλητή.

Στο εξωαγωνιστικό κομμάτι , όπως σε κανένα ντέρμπι δεν λείπουν τα παρατράγουδα έτσι και σήμερα κατά τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου στην Κάντανο έφυγαν  κάποια “γαλλικά” από την κερκίδα με τον Μποτωνάκη,τον αμυντικό του Απόλλωνα,να τους ζητάει να ηρεμήσουν και να μην “χαλάσουν” το παιχνίδι που μέχρι τότε κυλούσε αρμονικά. Εν τέλει, οι παίκτες της Παλαιόχωρας ζήτησαν από τους υπαιτίους να απομακρυνθούν και το παιχνίδι συνεχίστηκε και τελείωσε χωρίς ευτράπελα.