Έπειτα από το στραβοπάτημα της προηγούμενης εβδομάδας κόντρα στην Παλαιόχωρα, το συγκρότημα του Μανου Βεργανελάκη «υπέκυψε» κι σήμερα στη Σούδα , χάνοντας με 1-2 από τον Άρη Σούδας.

Παρόλο που ο Απόλλωνας μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι , ο Άρης στο 10ο λεπτό κόντρα στη ροή του παιχνιδιού βρήκε πρώτος δίχτυα με σκόρερ τον πολύ φορμαρισμένο Κώστα Παπαθανασίου.

Από εκείνο το σημείο  και έπειτα οι «τυπικά» φιλοξενούμενοι φάνηκαν να ελέγχουν πλήρως το παιχνίδι .

Στο 37ο λεπτό τα πράγματα θα γίνουν ακόμα πιο δύσκολα για τους γηπεδούχους όταν ο Στέλιος Παντελακάκης θα δει την κόκκινη κάρτα , αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες πολύ νωρίς στο παιχνίδι .

Καθώς είχαμε συμπληρώσει τη μια ώρα παιχνιδιού , αυτή τη φορά ο Ροκάκης με εξοχή ατομική ενέργεια και χαμηλό δυνατό πλασέ θα γράψει το 0-2 .

Ο ίδιος παίκτης ,όμως, στο 66ο λεπτό θα δει και αυτός με τη σειρά του την κόκκινη κάρτα από τον κ. Γιαννουλάκη και τα πράγματα θα έρθουν στα ίσια.

Το μόνο που κατάφερε ο Απόλλωνας ήταν να μειώσει στο 82ο λεπτό με τον Αντώνη Γαλανάκη , πρώην παίκτη του Άρη σε 1-2, σκορ που θα είναι και το τελικό στο σημερινό «ντέρμπι», όπως οφείλει να χαρακτηριστεί .

Με αυτή την ήττα η ομάδα του Απόλλωνα περνάει πλέον στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα με την ομάδα της Παλαιοχώρας να σκαρφαλώνει στην πρώτη έπειτα από την σημερινή εμφατική νίκη με 0-7 στο Νιό Χωριό εναντίον του Τιτάνα .

Ταυτόχρονα, ο Άρης Σούδας παραμένει στη 3ή θέση αλλά μειώνει ακόμα περισσότερο τη διαφορά από την πρωτοπόρο Παλαιόχωρα. Έτσι όπως έχουν έρθει πλέον τα πράγματα, σίγουρα το φετινό πρωτάθλημα θα μας κρατήσει προσηλωμένους μέχρι και την τελευταία αγωνιστική με τις τρεις πρώτες ομάδες του πίνακα να βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής μεταξύ τους