Σε ένα παιχνίδι που περίμεναν πως και πως και οι δυο ομάδες καθώς θα έκρινε αρκετά αναφορικά με τα πλέι οφ ανόδου της τρέχουσας σεζόν, Χανιά και Καραϊσκάκης Άρτας βρέθηκαν αντιμέτωποι στο γήπεδο των Περιβολιών.

Τα Χανιά , όντας εξαιρετικά καθ’ολη τη διάρκεια του αγώνα και τον Καραϊσκάκη να μην καταφέρνει να βρει «πατήματα» σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, επιβλήθηκαν με σκορ 5-1.

Το πρώτο γκολ του αγώνα ήρθε στο 10ο λεπτό όταν ο Κουσκουνάς έκανε ένα γύρισμα προς το πέναλτι, εκεί όπου βρέθηκε ο Κάσσος και από κοντά έκανε το 1-0

Στο 17ο λεπτό ο ίδιος παίκτης θα σκοράρει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα με έξοχη κεφάλια έπειτα από το φάουλ που εκτέλεσε ο Τριανταφυλλάκος, κάνοντας το 2-0

Συνεχεια στα γκολ θα δώσει στο 33ο λεπτό ο Κουσκουνάς, εκμεταλλευόμενος το λάθος του τερματοφύλακα των αντιπάλων Μέλκα, ο οποίος δεν κατάφερε να «μαζέψει» την αδύναμη σέντρα του Παναγιωτούδη από τα δεξιά. Ο επιθετικός των Χανίων βρέθηκε στο σωστό χρόνο τη σωστή στιγμή και με κοντινό πλασέ έκανε το 3-0.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου τα Χανια θα συνεχίσουν απο εκεί που σταμάτησαν στο πρώτο. Στο 53ο λεπτό , η χανιώτικη ομάδα κερδίζει ένα κόρνερ από αριστερά , εκτελεί ο Τριανταφυλλάκος και ο Γρομητσάρης ανενόχλητος κάνει το 4-0 με δυνατό εναέριο πλασέ.

Το μόνο που θα καταφέρει η φιλοξενούμενη ομάδα είναι να μειώσει σε 4-1 στο 80ο λεπτό με την κεφάλια «ψαράκι» του Κυβελίδη από κοντά.

Στην αμέσως επόμενη φάση ,όμως, ο Δημητριάδης θα βρει τον Γιάκο με τον τελευταίο να ανατρέπεται από τον Μέλκα και τον κ. Πολυχρόνη να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο ίδιος παίκτης θα αναλάβει και την εκτέλεση και θα ανεβάσει τον δείκτη του σκορ σε 5-1

Στο 90ο λεπτό , ο Καραϊσκάκης παίρνει την ευκαιρία να μειώσει και πάλι το σκορ καθώς ο διαιτητής καταλογίζει πέναλτι εις βάρος των Χανίων, έπειτα από μια σέντρα η οποία είδε τον Πανό να τραβάει στη περιοχή τον Δεινόπαπα που είχε περάσει μόλις στο παιχνίδι

Ο Κυβελίδης αναλαμβάνει την εκτέλεση, η μπάλα όμως καταλήγει πάνω από το δοκάρι του Κουτζαβασίλη. Έτσι λοιπόν, τελικό αποτέλεσμα θα είναι το 5-1.

Ματς από εκείνα τα οποία δεν μπορεί κανείς να πει ότι λυπάται τα λεφτά που έδωσε για το εισιτήριο. Γεμάτο φάσεις , γκολ και θέαμα. Πολύ σημαντικό το τρίποντο για το συγκρότημα του Αλέκου Βοσνιάδη που κατάφερε με πλήρη επαγγελματισμό να ισοπεδώσει τον αντίπαλο. Παίκτης του αγώνα αναμφίβολα ο Πασχάλης Κάσσος, που πέρα των δυο τερμάτων, ήταν ιδιαίτερα απειλητικός και πολύ καλός στο δημιουργικό κομμάτι.

Στον αντίποδα, ο Καραισκάκης ,να το πω λαϊκά, δεν μπήκε ποτέ στο γήπεδο. Σε καμια περίπτωση δεν έδειξε τα δείγματα που έχει δείξει μέχρι στιγμής στη σεζόν. Δεν δημιούργησε καμία ευκαιρία και ήταν πολύ επιρρεπής στο λάθος. Θύμιζε ομάδα με αγωνιστικά προβλήματα ενώ στην ουσία δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Να σημειώσω ότι στα Περιβόλια βρέθηκε σήμερα και ο Γιάννης Πετράκης , ο άνθρωπος για τον όποιον νομίζω δεν χρειάζονται συστάσεις, για να παρακολουθήσει το παιχνίδι του γιου του , Γιώργου Πετράκη, πρώην προπονητή των Χανίων και νυν του Καραϊσκάκη.

Γενικά, πολύ καλό παιχνίδι, πολύ καλή εμφάνιση από πλευράς Χανίων που αρχίζει σιγά σιγά να πείθει. Σίγουρα, είναι πολύ νωρίς ακόμα για να βγάζουμε συμπεράσματα, αλλά πολύ δύσκολα μπορεί κάνεις να την ξεγράψει αυτή την ομάδα.

Με αυτή τη νίκη,τα Χανιά ανεβαίνουν προς στιγμής στην 3η θέση της βαθμολογίας με 31 βαθμούς, πέντε αγωνιστικές πριν την λήξη της κανονικής διαρκείας της σεζόν.