Ακόμη μια σημαντική νίκη για τον Άρη Σούδας, ο οποίος επικράτησε με 2-0 του Τιτάνα Καλυβών στο γήπεδο της Σούδας. Με αυτή την νίκη και το στραβωπάτημα του Απόλλωνα , ο Άρης ισοβαθμεί πλέον με τον προαναφερθέντα και βρίσκεται πλέον στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 59 βαθμούς!

Βέβαια, τόσους έχουν και Παλαιόχωρα και Απόλλων , με την πρώτη να έχει παιχνίδι λιγότερο και τον δεύτερο να είναι πιο “χαμηλά” στην διαφορά τερμάτων (75-16 για τον Άρη και 68-14 για τον Απόλλωνα)

Σε ένα μονότονο παιχνίδι με λιγοστές στιγμές και αξιοσημείωτες ευκαιρίες, ο Άρης στο 25ο λεπτό κερδίζει πένταλτι. Την εκτέλεση αναλαμβάνει ο συνήθης ύποπτος Κώστας Παπαθανασίου αλλά ,κόντρα στα όσα αναμενόταν, ΔΕΝ κατάφερε να σκοράρει με την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Φραγκούλη.

Το γκόλ ήρθε μετά από 12 λεπτά και συγκεκριμένα στο 37ο λεπτό όταν η σέντρα του Ασκητίδη από δεξιά είχε αποδέκτη τον Μιχαλόπουλο ,ο οποίος με δυνατή κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Έκτοτε λίγες οι στιγμές στη Σούδα. Ο καλά διαβασμένος Τιτάνας , του οποίου η σημερινή προσπάθεια αξίζει συγχαρητήρια, λειτούργησε πολύ καλά στα ανασταλτικά και βρήκε ορισμένες ευκαιρίες να ισοφαρίσει, με σημαντικότερη αυτή του Βροντάκη στο 75ο λεπτό. Ο παίκτης του Τιτάνα από πολύ κοντά πλάσαρε αλλά ο Σαρτζετάκης εξουδετέρωσε με τα πόδια.

Θα το έβρισκε το γκόλ ,όμως, ο Παπαθανασίου κάποια στιγμή και αυτή δεν άργησε. Στο 86ο λεπτό η μπαλιά από τον Στρατουδάκη στην πλάτη της άμυνας βρίσκει τον Παπαθανασίου, ο οποίος πέρασε τον Φραγκούδη και από σημείο που δεν συγχωρεί έκανε το 2-0, σκορ που έμελλε να είναι και το τελικό.

Ο Άρης που σήμερα δεν έπεισε με την εμφάνιση του ,κατάφερε παρ’ολ’αυτά να πάρει τρεις σπουδαίους βαθμούς που ,επαναλαμβάνω, τον φέρνουν αυτή τη στιγμή πρώτο στη βαθμολογία.

Με έξι αγωνιστικές πριν το τέλος και έχοντας μπροστά μας το μεγάλο ντέρμπι μεταξύ Παλαιόχωρας και Άρη που ίσως κρίνει και τον φετινό πρωταθλητή , το πρωτάθλημα είναι αναμφίβολα πλέον ένα από τα πιο ενδιαφέροντα στην ιστορία του χανιώτικου ποδοσφαίρου.