Δεν έχουν σταματημό οι εκπλήξεις στο φετινό πρωτάθλημα της Α’ΕΠΣ Χανίων με την πιο πρόσφατη να έρχεται από το γήπεδο της Σούδας (Σάββατο 7/3) εκεί όπου ο Άρης επικράτησε με 4-1 της Παλαιόχωρας!

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής το οποίο θα κρίνει λίγο ως πολύ και την έκβαση του πρωταθλήματος , η ομάδα του Νίκου Μαναρώλη φάνηκε εξ αρχής να το “θέλει” πιο πολύ και δικαιώθηκε. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι που δεν μας έχουν συνηθίσει σε εικόνα σαν την σημερινή, δεν κατάφεραν να βρουν πατήματα.

Το σκορ άνοιξαν με το “καλημέρα” οι γηπεδούχοι, όταν από το φάουλ που κέρδισαν από δεξιά, ο Στρατουδάκης ανέλαβε την εκτέλεση και ο Σούλιαρης με “γλυκιά” κεφαλιά έκανε το 1-0, αφήνοντας άγαλμα τον Χαραλαμπίδη.

Τακτικό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, με πολλά σκληρά μαρκαρίσματα και κλειστές, καλά διαβασμένες άμυνες.

Στο πέμπτο λεπτό της επανάληψης η ισοφάριση θα έρθει για την Παλιόχωρα με τον Φράνκο να βγαίνει κερδισμένος από την κόντρα με τον Στεφανίδη και με κοντινό πλασέ να “γράφει” το 1-1.

Η χαρά των φιλοξενούμενων κράτησε ,όμως, για 20 λεπτά όταν στο 70ο λεπτό ο Ροκάκης πάτησε περιοχή, έκανε το γύρισμα στο ύψος του πέναλτυ και ο συνήθης ύποπτος, Παπαθανασίου, με το αριστερό έκανε το 2-1. Να σημειώσουμε μάλιστα οτι αυτό ήταν το 30ο  φετινό γκολ του Κώστα Παπαθανασίου στο πρωτάθλημα που πλέον είναι μια “ανάσα” μακριά από την κατάκτηση του “χρυσού παπουτσιού”.

Το “κερασάκι στην τούρτα” θα έρθει στο 86ο λεπτό με τον Φέζγκα να βρίσκει με ωραία προωθημένη στην πλάτη της άμυνας τον Ρουσάκη ο οποίος με τη σειρά του θα βρει τον Μιχαλόπουλο που από πολύ κοντά θα σκοράρει , κάνοντας και το τελικό 4-1.

Να σημειώσουμε ακόμη ότι και οι δύο ομάδες τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες καθώς αρχικά ο Φράνκο από πλευράς Παλαιόχωρας αποβλήθηκε στο 72′ και στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Νικολακάκης, αυτή τη φορά για τον Άρη, αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη.

Με αυτή την νίκη του Άρη , η ισοβαθμία γίνεται πλεόν τριπλή στην κορυφή με τον προαναφερθέντα , την Παλαιόχωρα και τον Απόλλωνα ( που επικράτησε με το εξωπραγματικό 0-11 του Αστέρα Χαλέπας!) να μετράνε 65 βαθμούς.

Εν ολίγοις, δεν νομίζω πως χρειάζεται να ξαναπούμε ότι γινόμαστε μάρτυρες ίσως του εντυπωσιακότερου πρωταθλήματος στην ιστορία του χανιώτικου ποδοσφαίρου!